Web Tasarım

İşinizi şansa bırakmayın. Biz uzmanlara bırakın.

Web Tasarım Hizmeti

Web Tasarım Nedir ?


Web tasarım
, internet sitenizin basitçe görünüşünü oluşturur. Hem göze hitap etmeli, hem de sizi en iyi şekilde, sanal ortamda temsil etmelidir.Biz web tasarım yaparken, önce, müşterimizin sektörünü iyi analiz eder, istekleri doğrultusunda görselliği ve işlevselliği ön planda tutarız. Biliriz ki iyi bir tasarım 365 gün 24 saat müşteriyi internette en iyi şekilde temsil eder.

Etkili, güzel bir tasarım küçük bir firmayı devleştirebileceği gibi, kötü tasarım da karizmayı zedeleyebilir.. Bu yüzden web tasarım da uzmanlara bırakılmalı, önüne gelene yaptırılmamalıdır.

Web tasarımı yapılırken  göz önüne alınması gereken bazı maddeler vardır. Bunlar dan  aşağıda kısaca bahsedeceğiz.

1. Web  tasarım, müşterinin  çizgisini yansıtmalıdır. Örneğin tasarımda bir firmanın kurumsal kimliğinde kullanılan renkler ve görsellik tercih edilmeli,  bu standart korunmalıdır. Bir restaurantın web tasarımı yapılırken mönüsü baz alınabilir. Renk dilleri çok iyi kullanılmalıdır. Diinamik bir sitede çok ağır renkler kullanılamayacağı gibi , daha resmi  bir sitede de uçuk kaçık renkler kullanılmalıdır. Örneğin bir fast food sitesi gri ve siyahlardan oluşmaz. Banka , resmi daire gibi sitelerde pembe, mor, eflatundan oluşmayacağı gibi.Tabii istisnalar kaideyi bozmaz.

2. Hedef kitle çok önemlidir.  Gençlere, çocuklara hitap eden bir site çok renkli hareketli uçuk kaçık olabilirken. Orta yaş üzerinde,  sitelerin tasarımlarında erişebilirlik göz önüne alınmalı, tasarım daha sade olmaıt hatta fontlar daha büyük olmalıdır. Bunlar çeşitlendirilebilir. Düşünün bunların tersi olduğunu hiçbir hedef kitle siteyi beğenmez ve kullanamaz.

3. Hedef kitleye göre site menüsü  ve linkler ayarlanmalıdır.

4. Web sitesi dinamik bir yapıda olacaksa tasarım ona göre ayarlanmalıdır. Daha sonra müdahaleler sıkıntı yaratabilir. İçerik veritabanın dan geleceği için sayfa uyumsuzlukları olabilir.

5. Web tasarım yapıldıktan sonra ikinci adım tasarımı html e dökülmesidir. Yani hazırlanan tasarımın internet ortamına aktarılmasıdır. Aslında bu da çok önemli bir konudur. Genelde grafik tasarımcılığı ile internet tasarımcılığı farklıdır. Grafik  ajanslar baskılı işler (katalog, broşür v.s ) için tasarımlar   yaparlar , web ajansları ise digital tasarımlar yaparlar. Her ikisini de yapısı farklıdır. Web tecrübesi olmayan ajans ya da grafikerler,  web uyumlu tasarımlar yapamaz ya da yapılan tasarımı uygun olarak digital ortama dökemez ve bu da sıkıntılar yaratır. Hatta maalesef bir çok web ajansında bile hala olması gereken standartlar kullanılmamaktadır. Bir çok müşteri bunu anlamayabilir ama internet ortamında geri dönüşleri iyi olmaz . Hala bir çok kişi sektörümüzde ehil olmayan insanlara hatta bu işi hobi olarak yapan eşine dostuna yaptırmaktadır.  Bunlardan ne derece verim aldığı önemlidir. İşi bu olmayan insanlar bu işe gerekli vakti ayıramaz gerekli çalışmayı yapamaz Her gün piyasada bir çok mağdur  görüyoruz.
Web tasarım , internet sitesi bizim işimiz. Ucuz et size pahalıya mal olmasın. Her işte olduğu gibi biz danışmanlık yapıyoruz. Fazlada ücret almıyoruz. :)